1. Sardela peruwiańska
Najbardziej poławianym gatunkiem jest niewielki gatunek peruwiański. Ta mała rybka odgrywa bardzo ważną rolę, służąc jako pokarm dla setek różnych gatunków ryb, ssaków i ptaków. Żyje w Prądzie Humboldta u wybrzeży Peru i Chile i jest podstawowym elementem tego ekosystemu. Jest to gatunek pelagiczny, czyli występuje przy powierzchni morza. Jest bogaty w wysokiej jakości białka. Ma wysoką zawartość tłuszczu z wieloma kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6. Szacuje się, że w Peru co najmniej ćwierć miliona osób jest bezpośrednio lub pośrednio zatrudnionych w rybołówstwie. 98% peruwiańskiej sardeli jest od pół wieku przerabiane na mączkę rybną i olej rybny.
2. Minitaj
Mintaj to gatunek z rodziny dorszowatych, występujący w wodach słonawych do głębokości 1280 m, występujący w zachodnim Pacyfiku między Alaską a Kalifornią. Większość połowów tego gatunku ma miejsce na Morzu Beringa pomiędzy rosyjskim okręgiem autonomicznym Czukotka a stanem Alaska. Jest to biała ryba o niskiej zawartości tłuszczu, uważana za wysokiej jakości. Jest najczęstszym składnikiem paluszków krabowych i stanowi część kilku dań koreańskich, a także jest szeroko stosowana w kuchni japońskiej i rosyjskiej.
3. Tuńczyk
Jest najważniejszym gatunkiem dla przemysłu konserwowego, 80% jego światowej produkcji jest wykorzystywane do produkcji konserw. Występuje na całym świecie w morzach tropikalnych i umiarkowanych. Rzadko, ale można go spotkać w basenie Morza Śródziemnego, a nawet w tak odległych szerokościach geograficznych jak Morze Północne, północna Japonia, kanadyjskie wybrzeże Pacyfiku, Południowa Afryka czy południowa Australia. W Japonii jest to wysoko ceniona ryba, znana jako katsuo, spożywana na surowo, peklowana lub gotowana
4. Sardynka
Gatunek pelagiczny, występujący we wschodnim Atlantyku od Morza Śródziemnego do całego wybrzeża Afryki oraz w zachodnim Atlantyku od USA do Argentyny.
5. Śledź atlantycki
Bardzo pospolity w północnym Atlantyku, jest gatunkiem występującym w umiarkowanych i zimnych wodach. Śledź występuje w północnym Atlantyku, od wybrzeży Nowej Fundlandii, Stanów Zjednoczonych i Grenlandii do Europy (Wyspy Brytyjskie, Morze Północne, Bałtyk). Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy jak wygląda połów ryb, polecamy odwiedzenie przystani rybackiej w Mikoszewie.