„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – te słowa można odnieść do wielu dziedzin, w tym do wędkarstwa. Na szczęście większość polskich wędkarzy zna i docenia polską produkcję sprzętu i akcesoriów wędkarskich. Nie zaszkodzi jednak przypomnieć, że w ofercie firm działających nad Wisłą można upolować prawdziwe perełki. Dziś weźmiemy pod lupę markę Mikado. Jak powstała i z czego słynie? Którymi produktami warto się zainteresować? Gdzie można je dostać w atrakcyjnej cenie? Zapraszamy do lektury!
O marce Mikado
Marka Mikado może się poszczycić ponad 30-letnią tradycją. Powstała ona pod koniec lat osiemdziesiątych, a dokładniej w 1989 roku. Za jej stworzenie odpowiada słynny polski producent – Abramis. Przez ponad trzy dekady tworzenia jak najlepszego ekwipunku marka zdobyła bezcenne doświadczenie. W tym czasie udało się opracować sprzęt wędkarski oraz akcesoria, które zrobiły karierę nie tylko na polskich łowiskach, ale w całej Europie.
Mikado promuje się sloganem, który brzmi: „Total Fishing”. Jak interpretować to motto? Na pewno przebija przez nie aspiracja do uniwersalności – marce zależy na spełnianiu potrzeb jak najszerszej grupy odbiorców. Stąd też wszechstronna oferta, uwzględniająca wszystkie techniki wędkowania, od spinningowej i spławikowej, przez podlodową i muchową, aż po coraz popularniejszą Method Feeder. Mikado stara się zapewnić wędkarzom wszystko, czego potrzebują do udanego połowu, niezależnie od ich preferencji czy przyzwyczajeń.
Warto dodać, że marka chętnie podkreśla swoje korzenie i aktywnie wspiera polskich wędkarzy. Jest nawet sponsorem generalnym Kadry Narodowej spinningistów łowiących z brzegu. Takie wsparcie lokalnego rozwoju bardzo współgra z filozofią polskiego brandu.
Co wyróżnia sprzęt wędkarski Mikado?
Sprzęt wędkarski marki Mikado jest projektowany i produkowany w taki sposób, żeby jak najbardziej pomóc wędkarzom w zmaganiach na łowisku. Wędkowanie z jego pomocą to sama przyjemność. Jest to możliwe dzięki dopracowaniu najmniejszych detali i umiejętnym spasowaniu wysokiej jakości elementów.
W ofercie polskiej marki znajduje się wiele godnych uwagi produktów. Do najjaśniejszych punktów w asortymencie należą z pewnością wędki Mikado, w tym kije z serii Sky Dream, LX-Sapphire czy X-Plode, a także wielu, wielu innych (niektórym modelom przyjrzymy się za chwilę). Marka produkuje również inny sprzęt wędkarski, w tym wysokiej klasy kołowrotki, świetne przynęty (największą popularnością cieszy się klasyczna już seria gum spinningowych Fishunter) oraz profesjonalne akcesoria wędkarskie, m.in. koszyczki i przypony dedykowane do Method Feeder. Poszczególne produkty są dostępne w różnych wersjach, dzięki czemu każdy może zdecydować się na odpowiednią półkę cenową. Firma dba o to, żeby każda z opcji gwarantowała maksimum satysfakcji w danej kategorii.
Wędki Mikado – polecane modele
Zatrzymajmy się na chwilę przy wędziskach Mikado. Polska marka ma w zanadrzu wiele asów, ale weźmiemy na tapet tylko wybrane modele.
Wędkarze, którzy rozglądają się za budżetowym, ale solidnym wędziskiem powinni zainteresować się serią Intro Carp II – ulepszoną wersją poprzedniego wydania Intro. Trzyskładowe kije o szybkich, matowych blankach z dobrej jakości węgla występują w trzech długościach: 3,30, 3,60 oraz 3,90 m. Każda z wędek ma masę wyrzutową 3 lbs, przy czym poszczególne modele różnią się od siebie średnicą przelotek startowych. Dla przykładu: w przypadku klasycznej karpiówka o dł. 360 cm parametr ten wynosi 50 mm. Za bardzo przystępną cenę dostajemy tutaj całkiem satysfakcjonujący zasięg rzutu i sprawny, ułatwiony hol.
Ci, którzy preferują Method Feeder, prawdopodobnie polubią wędziska Ultraviolet – jedne z największych klasyków Mikado. Wędki posiadają trzy wymienne szczytówki, dzięki czemu można dostosować się do warunków panujących na łowisku, i zostały zaprojektowane właśnie z myślą o stosowaniu z podajnikiem feederowym. Idealna sprężystość i szybka akcja umożliwiają oddawanie dalekich, a przy tym precyzyjnych rzutów. Seria Ultraviolet obejmuje wędki w trzech długościach (305, 330 oraz 350 cm) – każda o c.w. 90 g.
Z kolei wędkarze, którzy szukają wyjątkowego kija do łowienia sandaczy, na pewno zrobią użytek z wędki Mikado Kamisori Zander. Producent tworzył tę serię z myślą o połowie z łodzi (zwłaszcza techniką jiggowania), więc najkrótszy kij ma 198 cm długości, przy czym w katalogu znalazły się również dłuższe modele, które przydadzą się podczas brodzenia lub na brzegu (najdłuższy z nich mierzy 270 cm). Niezwykle czuły blank pozwala szybko zareagować na każdy, nawet niewielki ruch ryby – wystarczy czujnie śledzić ruchy pustej szczytówki. Sprawę ułatwia dodatkowo uchwyt kołowrotka Fuji TVS, dzięki któremu dłoń pozostaje w bezpośrednim kontakcie z blankiem. Optymalna sztywność umożliwia zaś podbijanie gum i kogutów przy zachowaniu pełnej kontroli. Do tego przelotki redukujące tarcie, spory zapas mocy i solidny, krzyżowy splot mat węglowych Toray – wszystko to sprawia, że Kamisori Zander to prawdziwa gratka dla łowców sandaczy.
Oczywiście ostateczny wybór zależy od Was i od Waszych potrzeb – sami najlepiej wiecie, co Wam się przyda i sprawdzi.
Inne perełki z oferty Mikado
Uzupełniając wędkarski ekwipunek, warto rzucić okiem także na kołowrotki Mikado (https://sklepwedkarski.pl/pol_m_Mikado_Kolowrotki-51865.html). Młynki polskiej marki to całkiem ciekawa alternatywa dla droższych kołowrotków od globalnych gigantów. Przy kompletowaniu zestawy do Method Feeder przyda się na przykład Mikado Katsudo Runner z precyzyjnym przednim hamulcem. Mamy tutaj pięć łożysk (cztery kulkowe, jedno oporowe), system wolnego biegu, wzmocnioną oś, idealnie wyważony rotor i pomocny mechanizm krzyżowego nawoju linki. To świetna opcja do połowów gruntowych, w tym do techniki feederowej – młynek stwarza zresztą spore pole do eksperymentów.
Nie możemy też pominąć najsłynniejszej gumy marki Mikado, czyli kultowej przynęty Fishunter. Rippery działają szczególnie dobrze na sandacze i szczupaki. Klasyczny kształt kopyta, płaski grzbiet, ciut wypukły brzuch i zmyślne wcięcia na ogonie tworzą przynętę, obok której trudno przepłynąć obojętnie. Wszystkiemu winna jest unikalna, kopiąca akcja, ale optymalna elastyczność i konsystencja gumy też robią swoje. Co ważne, Mikado oferuje szeroki wybór rozmiarów (w tym 13 cm – doskonały do jesiennych połowów).
Gdzie kupić produkty marki Mikado?
Mikado nie jest niszową marką, więc z dostaniem jej produktów nie powinno być większych problemów. Wędki i przynęty tej firmy są sprzedawane w wielu stacjonarnych sklepach wędkarskich. Szczególnie korzystne ceny można jednak upolować w internetowych sklepach wędkarskich takich jak sklepwedkarski.pl. Sektor e-commerce rozwinął się tak bardzo, że można zakupić cały sprzęt w obrębie jednego serwisu, a już na drugi dzień spodziewać się paczki pod drzwiami. W czasach mechanizmów odroczonej płatności, przesyłek za pobraniem i opcji nawet 100 dni na zwrot nie ma sensu bać się zakupów w sieci – to szybka, wygodna i bezpieczna opcja.