
Wędkowanie to wspaniałe hobby. Długie godziny, spędzone z wędką nad wodą koją nerwy i uspokajają. Dodatkowo można jeszcze otrzymać bonus w postaci złowionych ryb. Posiłek przygotowany ze świeżych, samodzielnie złapanych rybek jest najsmaczniejszy. Jednak, aby połowy były udane, trzeba posiąść niezbędną wiedzę na ten temat i zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria wędkarskie. Każdy gatunek wymaga innej zanęty i sposobu łowienia. Karpie są ciepłolubne, zatem latem i wiosną przebywają głównie w wodach płytkich, a zimą siedzą w mule na dnie zbiornika. Można je łowić w rzekach, stawach i jeziorach. Zobaczmy, jakie metody stosuje się do połowu karpia i jaki jest do tego wymagany sprzęt.
Wędka karpiowa
Karpiówka jest najczęściej wykonana z wytrzymałego włókna węglowego, odpornego na ciężar ryby i jej skłonności do „szarżowania” na łowisku. Posiada charakterystyczny układ przelotek oraz dzielony uchwyt, który ułatwia chwyt podczas rzucania. Nie ma idealnej recepty na wędkę karpiową – jej parametry zależą od sposobu łowienia. Wędka o długości 12` (3,6 m) jest uniwersalna i najpopularniejsza, jednak do wędkowania z łodzi wybieramy model krótszy: 10` (3m), zaś do łowienia karpia z wyrzutu potrzebna jest wędka długa 13` (3,9 m). Krzywa ugięcia wędziska karpiowego (elastyczność wędki) powinna mieścić się w granicach 2-3,5 Ib. Jeśli planujemy połowy na małym dystansie, poleca się wybrać wędkę bardziej elastyczną (2-2,5 Ibs). Przy połowach powyżej 100 m lepiej sprawdzi się wędzisko z krzywą ugięcia 3,25-3,5 Ibs. Do wędziska należy dobrać mocny kołowrotek ze stałą szpulą oraz haki w rozmiarze 1-5 o grocie skierowanym do wewnątrz.
Metody łowienia karpia
Istnieje kilka metod łowienia karpia. Należą do nich:
• łowienie na spławik (metoda najpopularniejsza, która sprawdza się podczas połowu przy brzegu), do którego używa się kołowrotka karpiowego z wolnym biegiem szpuli i żyłki o średnicy 0,35 mm,
• łowienie na kulki proteinowe (stosowane wczesną wiosną) i owocowe (latem),
• łowienie karpia na grunt (bez spławika), do którego używa się krótszego wędzidła niż w metodzie spławikowej,
• łowienie metodą Feeder, do której używa się koszyczków z zanętą (przelotowych lub umieszczonych na stałe). W charakterze zanęty stosuje się pellet, kulki proteinowe lub specjalną mieszankę.
Fotele wędkarskie
Wszystkie akcesoria niezbędne do łowienia karpia można znaleźć w profesjonalnym sklepie Rockworld. W ofercie znajdują się również bardzo przydatne łóżka karpiowe i fotele wędkarskie. Są one lekkie, wygodne, wytrzymałe, a ponadto odporne na zmienne warunki atmosferyczne i funkcjonalne. Wszystkie, dostępne modele wyposażono w regulowane nóżki z szerokimi stopkami i wygodne podłokietniki.